Publikacje

Przełom w sprawach frankowych staje się faktem

Oczekiwanie na opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie roszczeń frankowiczów dotyczących zwrotu nadpłaconych świadczeń trwało wiele miesięcy. Opinia ta okazała się istotnym przełomem w sprawach związanych z kredytami we frankach szwajcarskich. Rzecznik stwierdził, że banki nie mają prawa żądać od konsumentów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej. …

Przełom w sprawach frankowych staje się faktem Read More »

Zmiany w prawie w 2023 roku

W Polsce, można śmiało powiedzieć, że Nowy Rok jest nie tylko tradycyjną okazją do świętowania odejścia starego, a nadejścia nowego roku, ale również momentem, w którym ustawodawca, już tradycyjnie, wprowadza nowości do porządku prawnego. W zeszłym roku należało spodziewać się nowości w systemie naliczania mandatów drogowych, czy zapoznać się, dotknąć i poczuć na własnej skórze …

Zmiany w prawie w 2023 roku Read More »

Kredyt indeksowany, a denominowany – różnice i konsekwencje

Kredyty w walucie franka szwajcarskiego były popularne w niektórych krajach, takich jak Polska, na początku lat 2000. Obecnie wielu kredytobiorców boryka się z problemami związanymi z tą formą finansowania, zwłaszcza gdy kurs waluty obcego wzrósł znacząco w stosunku do ich krajowej waluty. Istnieją dwa główne rodzaje kredytów związanych z frankiem szwajcarskim: kredyt indeksowany i kredyt …

Kredyt indeksowany, a denominowany – różnice i konsekwencje Read More »

Dochód z kwalifikowanego IP Boxa

Dzięki skorzystaniu z ulgi IP Box będziemy mieć możliwość obniżenia podatku wynikłego z wytwarzania, rozwijania lub ulepszania kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ulga należy do bardzo popularnych rozwiązań na świecie, jest też korzystnym rozwiązaniem, ponieważ preferencyjna stawka wynosi jedynie 5%. Aby mieć możliwość skorzystania z niej, konieczne jest prawidłowe wyliczenie dochodu z KPWI oraz wyodrębnienie w …

Dochód z kwalifikowanego IP Boxa Read More »

Kredyty frankowe – druga instancja

Jak już wspominaliśmy, w ostatnim czasie na wokandach wydziałów cywilnych królują sprawy frankowe, szacuje się, że w Polsce prowadzonych jest około 70 tysięcy tego rodzaju spraw, a liczba pozwów wpływających do sądów w całej Polsce stale rośnie. Na domiar złego, postępowanie frankowe może trwać nawet do kilku lat (przed sądem I, a następnie II instancji), tak więc polskie sądy są zasypane roszczeniami frankowiczów. Co …

Kredyty frankowe – druga instancja Read More »

WIBOR, a aneks do umowy – co z nim zrobić?

Najbliższe dwa lata będą czasem dostosowywania banków do koniecznych zmian odnośnie zmiany obecnego wskaźnika WIBOR oraz WIBID na nowy – WIRON. Już teraz kredytobiorcy otrzymują w tej sprawie aneksy do podpisania. Należy podkreślić, że każdy aneks zawiera inną treść, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a decyzja powinna być uzależniona od tego, co się w nim …

WIBOR, a aneks do umowy – co z nim zrobić? Read More »

Wypowiedzenie umowy przez bank

W dzisiejszym świecie bardzo często osoby decydujące się na zakup nieruchomości czy innego mienia o sporej wartości decydują się na kredyty lub pożyczki.Banki skrupulatnie sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego klienta, co jednak, jeżeli dojdzie do sytuacji, w której kredytobiorcy nie będą w stanie w terminie spłacać swoich zobowiązań? W takim przypadku bank może podjąć działanie przewidziane …

Wypowiedzenie umowy przez bank Read More »

Czy podpisać aneks WIBOR?

W ostatnim czasie kredytobiorcom coraz częściej proponuje się podpisanie aneksów odsyłających do wskaźnika WIBOR. Jakie taki aneks wywołuje konsekwencje? Niepodpisany, nie wywołuje żadnych, podpisany natomiast, niestety może wpłynąć Państwa sprawę. Likwidacja wskaźnika WIBOR to najnowsze rozwiązanie rządowej pomocy dla osób spłacających kredyty hipoteczne (tarcza antykryzysowa dla kredytobiorców). Wskaźnik mający zastąpić WIBOR, ponoć będzie niższy od …

Czy podpisać aneks WIBOR? Read More »

Jak WIBOR wpływa na wysokość raty kredytu i co daje jego usunięcie?

WIBOR – najważniejsze informacje Najprościej rzecz ujmując, WIBOR jest oprocentowaniem pożyczek, które banki udzielają innym bankom, czyli stawką uzależnioną od poziomu głównej stopy procentowej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej, według której udzielane są kredyty hipoteczne. Zmienne oprocentowanie kształtuje się na podstawie stawek WIBOR 3M lub 6M, o których już wspominaliśmy we wcześniejszych postach. Na nieszczęście …

Jak WIBOR wpływa na wysokość raty kredytu i co daje jego usunięcie? Read More »

Ile spraw przegrali frankowicze?

Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie na wokandach sądów w wydziałach cywilnych królują sprawy frankowe, można by się zastanawiać, jak wyglądają statystyki, to znaczy ile procentowo spraw tego typu wygrali kredytobiorcy. Odpowiedź jest jednoznaczna – wygrywa zdecydowana większość. Statystycznie aż 98% spraw frankowych jest wygrywana przez frankowiczów. Wynika stąd jednak, że 2% to nadal sprawy …

Ile spraw przegrali frankowicze? Read More »